KRYEFAQJA » LAJME » E Premte 12 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Premte 12 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore te paqendrueshme te ftohta veriore te cilat po kushtezojne edhe vendin tone me mot te vranet, rreshje shiu dhe rreshje bore ne zonat malore.

E Premte 12 Janar 2018

Dita e Premte 12 Janar 2018 do te mbizoteroje mot me alternime me vranesirash dhe kthjellime ne Ultesiren Perendimore ndersa zona malore do jete me vranesira te dendura dhe rreshje shiu te pakta dhe ne lartesite 800 deri ne 100 metra mbi nivelin e detit do te kete rreshje bore. Era do te jete me drejtim Verilindje (NE) me intesitet me te larte ne bregdet me shpejtesi maksimale deri ne 15 m/sek. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi 1,2 deri ne 1,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te pesojne rritje te lehte ne mesdite .

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 2/7 °C

Zonat e uleta 8/15 °C

Zonat bregdetare 10/16 °C

Kosova per diten Premte dt 12 Janar do te kete mot te vranet dhe mjegull . Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera 2 °C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 5 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Shtune 13 Janar 2018

Dita e Shtune 13 Janar 2018 moti do te vazhdoje i vranet ne Ultesiren perendimore dhe rreshje shiu dhe bore ne zonat malore. Era do te jete me drejtim Verilindje (NE) me shpejtesi maksimale deri ne 15 m/sek. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi 1,2 deri ne 1,5 meter ne det te hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 0/7 °C

Zonat e uleta 6/15 °C

Zonat bregdetare 8/16 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred