KRYEFAQJA » LAJME » E mërkurë 7 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E mërkurë 7 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do te ndikohet nga afrimi i masave ajrore te paqendrueshme te cilat do te kushtezojne ne vendin tone mot me rreshje shiu dhe rritje te ndjeshme te temperaturave.

E Merkure 07 Shkurt 2018

E Merkure dt 07 Shkurt moti do te jete me vranesira te shoqerura me rreshje shiu. Fillimisht rreshjet do te prekin veriun e vendit ku do te kete edhe shkarkesa elektrike , gradualisht ne pjesen e dyte te dites rreshjet do te shtrihen ne te gjithe territorin. Era do te jete me drejtim Juglindje (SE) me shpejtesi 10-25 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 5 balle me lartesi vale 2,5 deri ne 4,0 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me rritje ne te dyja vlerat.

Zonat malore 2/11 °C

Zonat e uleta 8/19 °C

Zonat bregdetare 10/20 °C

Kosova per diten e Merkure dt 06 Shkurt do te mbizoteroje mot me vranesira mesatare deri te dendura te shoqeruara me rreshje shiu. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera – 1°C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 8°C vlera me e larte ne mesdite.

E Enjte 8 Shkurt 2018

E Enjte dt 08 Shkurt moti do te mbetet me rreshje shiu te cialt do te jene edhe ne formen e rrebesheve te shoqeruara me shkarkesa elektrike ne Veriperendim. Ne mbremje rreshjet do te nderpriten. Era do te jete me drejtim Jugperendim (SW) me shpejtesi 10-30 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 5 balle me lartesi vale 2,5 deri ne 4,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me renie ne mesdite.

Zonat malore 2/9 °C

Zonat e uleta 7/15 °C

Zonat bregdetare 10/16 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred