KRYEFAQJA » LAJME » E Mërkurë 31 Janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E Enjte 22 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkurë 31 Janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit gradualisht do te ndikohet nga afrimi i masave ajorore veriperendimore te cilat do te kushtezojne ne vendin tone mot me vranesira dhe mjegull ne zonat bregdetare.

E Merkure 31 Janar 2018

E Merkure dt 31 Janar 2018 moti do te jete me vranesira dhe mjegull pergjate ultesires Perendimore. Ne zonat malore do te dominojne kthjellimet dhe vranesira te pakta kryesisht ne Verilindje. Era do te jete e lehte me drejtim Veriperendim (NW) me shpejtesi deri ne 7m/sek. Valezimi do te jete i forces 2 me lartesi vale 0,25 deri ne 0,5 meter ne det te hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -2/12 °C

Zonat e uleta 5/15 °C

Zonat bregdetare 7/15 °C

Kosova per diten e Merkure dt 31 Janar do te vazhdoje me mot te kthjellet te ftohte ne mengjes dhe relativisht me i ngrohte ne mesdite. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera -2°C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 8 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Enjte 01 Shkurt 2018

E ndersa fillimi i muajit Shkurt dt 01 2018 moti do te jete me vranesira mesatare deri te dendura ne Veriperendim dhe Jugperendim ku do te fillojne dhe rreshjet e para te shiut gjate pasdites me intesitet te ulet. Era do te jete e vrullshme me drejtim Jug (S) me shpejtesi 10 deri ne 25m/sek. Valezimi do te jete i forces 5 me lartesi vale 2,5 deri ne 4,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te mbeten pa ndryshime te ndjeshme.

Zonat malore 1/10 °C

Zonat e uleta 6/15 °C

Zonat bregdetare 8/16 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred