KRYEFAQJA » LAJME » E mërkurë 24 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E mërkurë 24 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E mërkurë 24 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po vazhdon te ndikohet nga rryma te ftohta ballkanike te cialt do te kushtezojne ne vendin tone mot me diell dhe te ftohte.

Temperaturat e regjistruara minimale (Tn) dhe maksimale (Tx) dt 23 Janar 2018

Shkoder -1.0 °C / 9.0 °C lartesia ne nivel deti (43 m)

Kukes -6.0 °C / 3.0 °C lartesia ne nivel deti (354 m)

Lezhe 3.0 °C/ 10.0 °C lartesia ne nivel deti (5 m )

Peshkopi -7.0 °C / 3.0 °C lartesia ne nivel deti (657 m)

Durres 2.0 °C / 12.0 °C lartesia ne nivel deti (15 m)

Tirane 0.0 °C / 9.0 °C lartesia ne nivel deti (89 m)

Kucove -2.0 °C / 11.0 °C lartesia ne nivel deti (32 m )

Vlore 4.0°C /11.0 °C lartesia ne nivel deti (1 m)

Korce -4.0 °C / 2.0 °C lartesia ne nivel deti (889 m)

Gjirokaster -2.0 °C / 8.0 °C lartesia ne nivel deti (193 m)

E Merkure 24 Janar 2018

Edhe dita Merkure 24 Janar 2018 do te dominoje mot i kthjellet dhe vranesira te pakta deri ne mesatare ne zonat malore. Era do te jete me drejtim Veri (N) me shpejtesi deri ne 8 deri ne 15 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi vale 1,25 deri ne 2,0 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me renie mengjes.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -9/5 °C

Zonat e uleta -4/13 °C

Zonat bregdetare 1/13°C

Kosova per diten e Merkure dt 24 Janar do te kete mot kryesisht te vranet dhe kthjellime te pakta. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera -4°C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 0 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Enjte 25 Janar 2018

Edhe dita Enjte 25 Janar 2018 do te dominoje mot i ftohte ne mengjes me ngrica ne zonat lindore ndersa ne mesdite gradualisht do te kete rritje te lehte te temperaturave. Era do te jete me drejtim Jugperendim (SW) me shpejtesi deri ne 7 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 2 me lartesi vale 0,1 deri ne 0,5 meter ne det te hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -8/7 °C

Zonat e uleta -3/13 °C

Zonat bregdetare 2/14 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred