KRYEFAQJA » LAJME » E Merkure 18 Tetor 2017 moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Merkure 18 Tetor 2017 moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqipëria sot po ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore të ngrhta me origjinë Mesdhetare. Moti do të jetë me kthejllime dhe vranesira deri në mesatare. Era do të jetë me drejtim Jugperendim (SW) me shpejtësi maksimale 6 m/sek. Valëzimi në detet Adriatik dhe Jon do të jetë i forcës 2 me lartesi vale 0,1 deri në 0,5 meter.
Temperaturat
Zonat malore 9/23 gradë celcius
Zonat e uleta 8/28 gardë celcius
Zonat bregdetare 12/27 gardë celcius.
Kosova po ndikohet nga vlera të larta të presionit atmsoferik. Moti do të jetë me diell dhe vranesira kalimtare në relievet malore në orët e mesdites. Temperaturat do të luhaten në vlera nga
nga 8 gradë vlera më e ulët deri në 23 gradë celcius vlera më e lartë në mesdite.
Sicred