KRYEFAQJA » LAJME » E mërkurë 17 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E mërkurë 17 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

 

Gadishulli i Ballkanit do te ndikohet nga kalimi i nje sistemi frontal i cili do te ndikoje vendin tone me mot te paqendrueshem me rreshje shiu te shoqeruar me stuhi dhe ere te vrullshme me shpjetesi mbi 30 m/sek ne brigjet e detit Adriatik dhe detit Jon.

Temperaturat e regjistruara minimale (Tn) dhe maksimale (Tx) dt 17 Janar 2018

Shkoder 5.0 °C / 13.0 °C lartesia ne nivel deti (43 m)

Kukes 1.8 °C / 11.0 °C lartesia ne nivel deti (354 m)

Lezhe 6.0 °C/ 10.0 °C lartesia ne nivel deti (5 m )

Peshkopi 0.0 °C / 7.0 °C lartesia ne nivel deti (657 m)

Durres 5.0 °C / 14.0 °C lartesia ne nivel deti (15 m)

Tirane 8.0 °C / 15.0 °C lartesia ne nivel deti (89 m)

Kucove 6.0 °C / 15.0 °C lartesia ne nivel deti (32 m )

Vlore 8.0 °C /16.0 °C lartesia ne nivel deti (1 m)

Korce 1.0 °C / 8.0 °C lartesia ne nivel deti (889 m)

Gjirokaster 6.0 °C / 10.0 °C lartesia ne nivel deti (193 m)

E Merkure 17 Janar 2018

E Merkure dt 17 Janar 2018 vendi yne do te perfshihet nga nje qender ciklonike e cila do te sjelle rreshje shiu dhe stuhi te shoqeruara me shkarkesa elketrike pergjate vijes bregdetare dhe zones qendore. Era do te jete e vrullshme me shpjetesi e cila do ti kaloje mbi 25 m/sek ne bregdet me drejtim Jugperendim (SW) ne pjesen e dyte te dites. Valezimi do te jete i forces 6 me lartesi 4,0 deri ne 6,0 meter ne det te hapur. Temperaturat do te pesojne rritje ne te dyja ekstremet.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 2/8 °C

Zonat e uleta 8/17 °C

Zonat bregdetare 9/18 °C

Kosova per diten Merkure dt 17 Janar do te kete mot me vranesira dhe rreshje shiu. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera 4 °C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 7 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Enjte 18 Janar 2018

E Enjte dt 18 Janar 2018 ne oret e para te mengjesit vendi yne do te perfshihet nga rreshje bore ne lartesite 500-600 metra mbi nivelin e detit. Gjate dites ndikimi i rrymave te ftohta me origjine nga Europa veriore do te sjellin mot te kthjellet dhe renie te ndjeshme te temperaturave. Era do te jete me drejtim Verilindje (NE) me shpejtesi deri ne 15 n/sek. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi 1,25 deri ne 2,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te pesojne renie.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -3/5 °C

Zonat e uleta 8/12 °C

Zonat bregdetare 9/13 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred