KRYEFAQJA » LAJME » E Mërkure 15 Nëntor 2017 , moti në Shqipëri dhe Kosovë
Analiza e situates Meteorologjike Gadishulli i Ballkanit po vazhdon te jete i mbrojtur nga presion i larte atmosferik i cili po ndikon edhe ne vendin tone mot te qendrueshem te kthjellet dhe rritje graduale te temperaturave. E Premte 26 Janar 2018 Dita Premte 26 Janar 2018 moti do te jete me kthjellime dhe vranesira te pakta deri ne mesatare ne zonen Jugperendimore. Era do te jete me drejtim Jugperendim (SW) me shpejtesi deri ne 7 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 2 me lartesi vale 0,1 deri ne 0,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te pesojne rritje graduale ne te dyja ekstremet. Temperaturat minimale dhe maksimale. Zonat malore -4/8 °C Zonat e uleta 1/14 °C Zonat bregdetare 6/15 °C Kosova per diten e Premte dt 26 Janar do te kete mot te kthjellet dhe mjegull pergjate luginave. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera -6°C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 8 °C vlera me e larte ne mesdite. E Shtune 27 Janar 2018 Dita Shtune 27 Janar 2018 moti do te jete me kthjellime dhe vranesira mesatare pergjate Ultesires perendimore. Era do te jete me drejtim Jugperendim (SW) Veriperendim (NW) me shpejtesi deri ne 7 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 2 me lartesi vale 0,1 deri ne 0,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te vijojne me rritje . Temperaturat minimale dhe maksimale. Zonat malore -2/10 °C Zonat e uleta 3/16 °C Zonat bregdetare 6/16 °C Meteorologe. Rezarta Xhakollari

E Mërkure 15 Nëntor 2017 , moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqipëria sot dt 15 Nëntor 2017 po vazhdon të jetë në ndikimin e qëndres me presion të ulët atmosferik të pozicionuar në Jug të gadishullit Apenin. Moti për orët në vijim do jetë me vranesira mesatare deri të dendura të shoqërura me rreshje shiu të her pas hershme dhe stuhi të izoluara në Jug të vendit. Era do të jetë me drejtim Jugperendim (SW) me shpejtësi deri në 15-20 m/sek në brigjet e detit Jon. Valëzimi do të jetë i forcës 5 me lartësi vale 2,5 deri në 2,5 meter në det të hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 3/13 gradë celcius

Zonat e uleta 12/19 gradë celcius

Zonat bregdetare 12/21 gradë celcius

Kosova për ditën e sotme po ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore të paqëndrueshme. Moti do të jetë me vranesira mesatare deri të dendura dhe rreshje shiu . Temperaturat do të luhaten 4 gradë Celcius vlera më e ulët në mëngjes deri në 8 gradë vlera më e lartë në mesditë.

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred