KRYEFAQJA » LAJME » E mërkurë 14 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
Shqipëria përfshihet nga moti i keq, por situata është nën kontroll

E mërkurë 14 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do te ndikohet nga aktiviteti i nje masa ajri te ftohta me origjine Arktike te cilat do te ndikojne edhe vendin tone me mot te ftohte  me rreshje shiu dhe rreshje bore. 

E Merkure 14 Shkurt 2018

Diten e Merkure dt 14 Shkurt moti do te jete me vranesira mesatare deri te dendura te shoqeruara me rreshje shiu ne zonat e uleta dhe bregdet. Ndersa ne

zonat malore do te kete rreshje bore 500-600 metra mbi nivelin e detit. Ne mbremje do te kete nderpreje te perkohshme te rreshjeve. Era do te jete me drejtimJugperendim (SW) me shpejtesi 10-20 m/sek ne bregdet.Valezimi do te jete i forces  4 lartesi vale 1,deri ne 2,5meter ne det te hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore  -3/6

Zonat e uleta    4/12 

Zonat bregdetare 6/12  

 

 

Kosova per diten e Merkure dt 14 Shkurt do te jete me mot alternime vranesirash dhe rreshje bore.Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vleranga -1 grade ne mengjes deri ne 4 grade Celcius ne mesdite.  

E Enjte 15 Shkurt 2018

Diten e Enjte dt 15 Shkurt moti do te jete me vranesira mesatare  dhe kthjellime ne Veriperendim, ndersa zona qendore dhe Jugu i vendit do te jete me rreshje shiu, ndersa ne zonat Verilindore dhe Juglindore do te kete rreshje bore deri ne mesdite. Gradualisht gjate pjeses se dyte te dites rreshjet do te nderpriten. Era do te jete me drejtim Verilindje (NE) me shpejtesi 10-20 m/sek ne bregdetValezimi do te jete i forces  4 lartesi vale 1,derine 2,5 meter ne det te hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore  -4/2

Zonat e uleta    2/12

Zonat bregdetare 6/12  

MeteorologeRezarta Xhakollari 

Sicred