KRYEFAQJA » LAJME » E Mërkure 11 Tetor 2017 moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Mërkure 11 Tetor 2017 moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqipëria sot po ndikohet nga masa ajrore të qëndrueshme më të ngrohta me origjinë Mesdhetare. Moti do të jetë me kthjellime dhe vranesira të pakta deri në mesatare në Jug të vendit. Era do të jetë me drejtim Veriperendim (NW) 6 m/sek , maksimumi deri në 10 m/sek në brgedet. Valezimi në det do të jetë i forcës 3 deri në 4 ballë me lartësi vale 0,5 deri në 1,25 metër.
Temperaturat
Zonat malore 6/22 gradë celcius
Zonat e uleta 6/26 gradë celcius
Zonat bregdetare 8/26 gradë celcius
Kosova do të ndikohet nga masa ajri më të freskëta kontinentale. Moti do të jetë i kthjellët dhe kalime të pakta  vranesirash në mesditë në relievet malore. Temperaturat do të luhaten në vlera nga 6 deri në 20 gradë Celcius.
Sicred