KRYEFAQJA » LAJME » E Marte, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Marte, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Vëndi yne sot do të ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore të paqëndrueshme. Moti do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranesira të cilat në orët e mesdites do të shoqërohen me reshje shiu në zoant malore pjesërisht dhe në zonen qëndrore.
Era do të jetë me drejtim Juglindje (SE) me shpejtesi deri në 7 m/sek. Valëzimi në det do të jetë 3 ballë.
Temperaturat
Në zonat malore 10/21 gradë celcius
Në zonat e uleta  14/25 gradë celcius
Në onat bregdetare 16/26 gradë celcius
Kosova do të  ndikohet nga masa ajri të paqendrushme . Moti do të jetë me vranesira dhe reshje të pakta , nuk do të mungojnë edhe kthjellimet. Temperaturat do të luhaten në vlera nga 12 deri në 19 gradë celcius.
Sicred