KRYEFAQJA » LAJME » E Martë 9 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 9 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga presioni i larte atmosferik i cili po mban edhe Shqiperine me mot te qendrueshem dhe temperatura te larta.

E Martë 09 Janar 2018

Dita e Marte dt 08 Janar 2018 do te moti do te jete kryesisht i vranet ne Veriperendim ndersa zona qendrore dhe juglindja do te jete me altrenime kthjellimesh dhe vranesira ku nuk do te mungojne dhe mjegulla pergjate luginave. Era do te jete me drejtim Jug (S) me shpejtesi 8- 12 m/sek ne bregdetin Jon. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi 1,0 deri ne 1,5 meter ne det te hapur. Temperaurat do te mbeten kostante.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -1/12 °C

Zonat e uleta 6/18 °C

Zonat bregdetare 10/19 °C

Kosova per diten Marte do te kete mot te vranet dhe kthjellime te pakta. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera 2 °C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 10 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Mërkurë 10 Janar 2018

Dita e Merkure dt 10 Janar 2018 do te mbizoteroje mot kryesisht i vranet dhe rreshje te pakta shiu kryesisht ne bregdetin e Jugut dhe ne ultesiren perendimore. Era do te jete me drejtim Juglindje (SE) me intesitet me te larte ne bregdetin Jon me shpejtesi maksimale deri ne 15 m/sek. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi 1,0 deri ne 1,5 meter ne det te hapur. Temperaurat do te mbeten kostante.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 3/10 °C

Zonat e uleta 9/17 °C

Zonat bregdetare 11/18 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred