KRYEFAQJA » LAJME » E Martë 23 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 23 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do te ndikohet nga zone barike me presion te Larte atmosferik (A) me qender kryesore ne Europen Verilindore e cila do te kushtezoje edhe vendin tone me mot kryesisht te kthjellet por ftohte dhe pa rreshje.

Temperaturat e regjistruara minimale (Tn) dhe maksimale (Tx) dt 22 Janar 2018

Shkoder 2.0 °C / 10.0 °C lartesia ne nivel deti (43 m)

Kukes 0.0 °C / 4.0 °C lartesia ne nivel deti (354 m)

Lezhe 4.0 °C/ 10.0 °C lartesia ne nivel deti (5 m )

Peshkopi -2.0 °C / 4.0 °C lartesia ne nivel deti (657 m)

Durres 4.0 °C / 13.0 °C lartesia ne nivel deti (15 m)

Tirane 3.0 °C / 12.0 °C lartesia ne nivel deti (89 m)

Kucove 2.0 °C / 12.0 °C lartesia ne nivel deti (32 m )

Vlore 6.0°C /10.0 °C lartesia ne nivel deti (1 m)

Korce 0.0 °C / 3.0 °C lartesia ne nivel deti (889 m)

Gjirokaster 5.0 °C / 11.0 °C lartesia ne nivel deti (193 m)

E Marte 23 Janar 2018

E Marte dt 23 Janar 2018 ne vendin tone moti do te jete i kthjellet dhe vranesira te pakta deri ne mesatare. Era do te jete me drejtim Veri (N) me shpejtesi deri ne 10 deri ne 15 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi vale 1,25 deri ne 2,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me renie mengjes.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -9/5 °C

Zonat e uleta -4/13 °C

Zonat bregdetare 0/13 °C

Kosova per diten e Marte dt 23 Janar do te kete mot me alternime kthjellimesh dhe vranesira mesatare. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera -8°C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 3 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Merkure 24 Janar 2018

Edhe dita Merkure 24 Janar 2018 do te dominoje mot i kthjellet dhe vranesira te pakta deri ne mesatare ne zonat malore. Era do te jete me drejtim Veri (N) me shpejtesi deri ne 8 deri ne 15 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi vale 1,25 deri ne 2,0 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me renie mengjes.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -9/5 °C

Zonat e uleta -3/14 °C

Zonat bregdetare 0/15 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred