KRYEFAQJA » LAJME » E Martë 20 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Martë 20 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do te ndikohet nga nje qender aktive me presion te ulet atmosferik e cila do te mbaje edhe ne vendin tone mot te vranet me rreshje shiu. 

E Marte 20 Shkurt 2018 

Dita e Marte dt 20 Shkurt ne vend do te mbizoteroje mot i vranet dhe rreshje shiu, ne zonat malore ne lartesite 800-1000 metra mbi nivelin e detit do te kete rreshje bore. Era do te jete me drejtim Juglindje (SE) me shpejtesi 10-20 m/sek ne bregdetValezimi do te jete i forces  5 lartesi vale 1,5 deri ne 2,5 meter ne det te hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore  2/5

Zonat e uleta    7/16

Zonat bregdetare 9/16  

Kosova per diten e Marte dt 20 Shkurt do te jete me mot te vranet dhe rreshje shiu. Temperaturat ne ekstremet e tyredo te luhaten ne vlera nga 1 grade ne mengjes deri ne 6 grade Celcius ne mesdite.  
E Merkure 21 Shkurt 2018 

Edhe  e Merkura dt 21 Shkurt ne vend do te mbizoteroje mot kryesiht i vranet me rreshje te pakta shiu dhe rreshje bore ne juglindje . Nuk do te mungojne dhe kthjellime te perkohshme.  Era do te jete me drejtim Jugperendim (SW) Juglindje (SE) me shpejtesi 10-20 m/sek ne bregdetValezimi do te jete i forces  5 lartesi vale 1,5 deri ne 2,5 meter ne det te hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore  2/6

Zonat e uleta    8/14

Zonat bregdetare 10/14  

MeteorologeRezarta Xhakollari 

Sicred