KRYEFAQJA » LAJME » E Hënë 8 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E Enjte 22 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 8 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga presioni i larte atmosferik dhe masa ajrore te ngrohta me origjine mesdhetare te cilat do te kushtezojne Shqiperine me mot te qendrueshem dhe temperatura te larta.

E Hene 08 Janar 2018

Dita e Hene dt 08 Janar 2018 ne vendin tone do te vazhdoje te jete me mot me diell pergjate Ultesires Perendimore dhe vranesira te pakta deri ne mesatare ne zonat malore te shoqeruar me mjegull ne Juglindje.
Era do te jete me drejtim Jug (S) me shpejtesi 8- 12 m/sek ne bregdetin Jon.
Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi 1,0 deri ne 1,5 meter ne det te hapur. Temperaurat do te mbeten konstante.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 0/15 °C

Zonat e uleta 9/19 °C

Zonat bregdetare 11/20 °C

Kosova per diten Hene do te kete mot vranesira mesatare dhe alternime kthjellimesh.
Temperaturat do te pesojne rritje ne te dyja ekstremet duke u luhatur 2 °C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 11 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Hene 09 Janar 2018

Dita e Marte dt 08 Janar 2018 do te moti do te jete kryesisht i vranet ku nuk do te mungojne dhe kthjellime te pakta.
Era do te jete me drejtim Juglindje (SE) me shpejtesi 8- 12 m/sek ne bregdetin Jon.
Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi 1,0 deri ne 1,5 meter ne det te hapur.
Temperaurat do te mbeten kostante.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 3/12 °C

Zonat e uleta 9/18 °C

Zonat bregdetare 11/19 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred