KRYEFAQJA » LAJME » E Hënë 5 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 5 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do te ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore me te ftohta veriore te cilat do te kushtezojne ne vendin tone mot te qendrueshem dhe renie te temperaturave.

E Hene 05 Shkurt 2018

Filimi i javes dt 05 Shkurt moti do te jete i qendrueshem me kthjellime pergjate ultesires Perendimore dhe vranesira mesatare dhe mjegull ne zonen lindore. Era do te jete me drejtim Veriperendim (NW) me shpejtesi 8m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 3 balle me lartesi vale 0,5 deri ne 1,0 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me renie ne mengjes.

Zonat malore -4/8 °C

Zonat e uleta 2/14 °C

Zonat bregdetare 6/14 °C

Kosova per diten e Hene dt 05 Shkurt motit do te jete kryesisht i vranet dhe prani te mjegulles. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera 1°C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 7°C vlera me e larte ne mesdite.

E Marte 06 Shkurt 2018

E Marte dt 06 Shkurt moti do te vazhdoje me kthjellime dhe shtim gradual te vranesirave , ne zonat Verilindore dhe Juglindore ne oret e para te mengjesit do te kete prani te mjegulles. Era do te jete me drejtim Jug (S) me shpejtesi 8m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 3 balle me lartesi vale 0,5 deri ne 1,0 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me rritje ne mesdite.

Zonat malore -3/9 °C

Zonat e uleta 2/16 °C

Zonat bregdetare 6/16 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred