KRYEFAQJA » LAJME » E Hënë 29 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 29 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do te ndikohet nga zone presion te larte atmosferik i cili do te vazhdoje te kushtezoje ne vendin tone mot te qendrueshem .

E Hene 29 Janar 2018

Fillimi i javes dt 29 Janar 2018 moti do te jete me kthjellime dhe vranesira te pakta ne ultesiren Perendimore. Ne zonat malore do te mbizoterojne kthjellimet . Era do te jete me drejtim Veriperendim (NW) me shpejtesi deri ne 7m/sek. Valezimi do te jete i forces 2 me lartesi vale 0,25 deri ne 0,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te vijojne me rritje ne te dyja ekstremet.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -2/12 °C

Zonat e uleta -1/16 °C

Zonat bregdetare 5/17 °C

Kosova per diten e Hene dt 29 Janar do te jete me mot te kthjellet dhe mjegull pergjate luginave. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera -3°C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 9 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Marte 30 Janar 2018

E Marte dt 30 Janar 2018 mengjesi do te nise me kthjellime, gradualisht gjate dites vranesirat do te vijne ne shtim pergjate ultesires Perendimore. Ne zonat malore do te mbizoterojne kthjellimet dhe vranesira te pakta. Era do te jete me drejtim Veriperendim (NW) me shpejtesi deri ne 7m/sek. Valezimi do te jete i forces 2 me lartesi vale 0,25 deri ne 0,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me rritje ne zoant malore dhe renie te lehte ne zoant e uleta.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -1/14 °C

Zonat e uleta 5/15 °C

Zonat bregdetare 7/15 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred