KRYEFAQJA » LAJME » E Hënë 22 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 22 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

 

Gadishulli i Ballkanit do te ndikohet nga masa ajri te ftohta me origjine Arktike te cilat do te kushtezojne ne vendin tone mot te qendrueshemm dhe renie te temperaturave.

Temperaturat e regjistruara minimale (Tn) dhe maksimale (Tx) dt 21 Janar 2018

Shkoder 2.0 °C / 6.0 °C lartesia ne nivel deti (43 m)

Kukes -3.0 °C / 3.0 °C lartesia ne nivel deti (354 m)

Lezhe 3.0 °C/ 10.0 °C lartesia ne nivel deti (5 m )

Peshkopi -1.0 °C / 5.0 °C lartesia ne nivel deti (657 m)

Durres 5.0 °C / 12.0 °C lartesia ne nivel deti (15 m)

Tirane 5.0 °C / 12.0 °C lartesia ne nivel deti (89 m)

Kucove 2.0 °C / 13.0 °C lartesia ne nivel deti (32 m )

Vlore 6.0°C /14.0 °C lartesia ne nivel deti (1 m)

Korce 4.0 °C / 7.0 °C lartesia ne nivel deti (889 m)

Gjirokaster 6.0 °C / 11.0 °C lartesia ne nivel deti (193 m)

E Hene 22 Janar 2018

Filliimi javes dt 22 Janar 2018 ne vendin tone do te mbizoteroje mot me diell dhe vranesira te pakta ne zonat malore. Era do te jete me drejtim Veri (N) me shpejtesi deri ne 15 deri ne 20 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi vale 1,25 deri ne 2,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me renie.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -5/4 °C

Zonat e uleta 3/12 °C

Zonat bregdetare 5/12 °C

Kosova per diten e Hene dt 22 Janar do te kete mot me alternime kthjellimesh dhe vranesira ku nuk perjashtohet mundesia e rreshjeve te pakta te bores. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera -5°C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 1 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Marte 23 Janar 2018

E Marte dt 23 Janar 2018 ne vendin tone moti do te jete i kthjellet dhe vranesira te pakta deri ne mesatare. Era do te jete me drejtim Veri (N) me shpejtesi deri ne 10 deri ne 15 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi vale 1,25 deri ne 2,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me renie mengjes.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -9/2 °C

Zonat e uleta -4/11 °C

Zonat bregdetare 0/13 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred