KRYEFAQJA » LAJME » E Hënë 18 Dhjetor 2017, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 18 Dhjetor 2017, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqipëria sot e hënë 18 Dhjetor 2017, po ndikohet nga masa ajri të ftohta të paqëndrueshme me origjinë arktike.
Moti për orët në vijim do jetë me vranësira mesatare deri të dendura të shoqëruara me rreshje shiu dhe rreshje bore në Verilindje dhe Juglindje në pjesën e parë të ditës. Në mbrëmje rreshjet do të ndërpriten.
Era do të jetë me drejtim Veriperendim (SW) me shpejtësi 15 m/sek. Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi 1,5 deri në 2,0 metra në det të hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -2/3 gradë celcius

Zonat e uleta 4/10 gradë celcius

Zonat bregdetare 4/11 gradë celcius

Kosova për ditën e sotme po ndikohet nga masa ajri të ftohta veriore. Moti do jetë me vranësira të dendura dhe rreshje bore. Temperaturat në ekstremet e tyre do të luhaten -1 gradë Celcius vlera më e ulët në mëngjes deri në 0 gradë vlera më e lartë në mesditë.

Përgatiti Rezarta Xhakollari, meteorologe.

Sicred