KRYEFAQJA » LAJME » E Hëne 16 Tetor 2017 moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hëne 16 Tetor 2017 moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqipëria sot po ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore të ngrohta Mesdhetare. Moti do të vijojë i qëndrueshëm me diell dhe vranesira të pakta në zonat malore dhe zonat e ulëta. Era do të jetë me drejtim Veriperendim (NW) me shpejtësi 6 m\sek . Valëzimi në det do të jetë i forces 2 m lartësi vale 0,1 deri në 0,5 meter.
Temperaturat
Zonat malore 8/23 gradë celcius
Zonat e uleta 8/29 gradë celcius
Zonat bregdetare 11/28 gradë celcius
Kosova po ndikohet nga presioni i lartë atmosferik. Masat ajrore në qarkullim janë më të fresketa në mëngjes dhe të ngrohta në mesdite. Moti do të jetë me diell dhe prani të mjegulles në orët e para të dites. Temperaturat do të luhaten në vlera nga 7 deri në 23 gradë celcius .
Sicred