KRYEFAQJA » LAJME » E hënë 15 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E hënë 15 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga masa ajri te ftohta te paqendrueshme me origjine verilindore te cilat do te vazhdojne te kushtezojne vendin tone me mot te paqendrueshem dhe renie te temperaturave.

Temperaturat e regjistruara minimale (Tn) dhe maksimale (Tx) dt 14 Janar 2018

Shkoder 6.4 °C / 9.0 °C lartesia ne nivel deti (43 m)

Kukes 2.0 °C / 2.6 °C lartesia ne nivel deti (354 m)

Lezhe 7.0 °C/ 10.0 °C lartesia ne nivel deti (5 m )

Peshkopi -1.4 °C / 1.2 °C lartesia ne nivel deti (657 m)

Durres 5.4 °C / 13.0 °C lartesia ne nivel deti (15 m)

Tirane 6.2 °C / 14.5 °C lartesia ne nivel deti (89 m)

Kucove 3.4 °C / 12.4 °C lartesia ne nivel deti (32 m )

Vlore 8.0 °C / 14.2 °C lartesia ne nivel deti (1 m)

Korce 2.0 °C / 5.8 °C lartesia ne nivel deti (889 m)

Gjirokster 2.6 °C / 9.4 °C lartesia ne nivel deti (193 m)

E Hene 15 Janar 2018

Edhe fillimi i javes dt 15 Janar 2018 ne vendin tone do te dominoje mot me vranesira mesatare deri te dendura te cilat do te shoqerohen me rreshje shiu me intesitet mesatar. Ne zonat malore ne lartesite 600-1000 meter mbi nivelin e detit do te kete rreshje bore. Era do te jete me drejtim Jugperendim (SW) me shpejtesi maksimale deri ne 15 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 5 me lartesi 1,5 deri ne 2,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te pesojne renie.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -2/4 °C

Zonat e uleta 4/12 °C

Zonat bregdetare 8/14 °C

Kosova per diten Hene dt 15 Janar do te kete mot te vranet me rreshje bore pjeserisht dhe rreshje shiu. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera 0 °C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 3 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Marte 16 Janar 2018

E Marte 16 Janar 2018 moti do te jete me vranesira mesatare deri te dendura te cilat do te shoqerohen me rreshje shiu me intesitet te ulet deri ne mesatar. Zona verilindore dhe juglindore do te jete kryesisht e vranet dhe rreshje te pakta. Era do te jete me drejtim Jugperendim (SW) me shpejtesi maksimale deri ne 15 m/sek. Valezimi do te jete i forces 5 me lartesi 1,5 deri ne 2,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te pesojne rritje ne te dyja ekstremet.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 0/6 °C

Zonat e uleta 7/14 °C

Zonat bregdetare 9/15 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred