KRYEFAQJA » LAJME » E Hënë 12 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 12 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do te ndikohet nga  masa ajri te ftohta me origjine Veriore te cilat do te kushtezojne edhe vendintone mot me te paqendrueshem .

E Hene 12 Shkurt 2018 

Fillimi i javes dt 12 Shkurt moti do te mbetet relativisht i paqendrueshem, me vranesira mesatare te shoqeruara merreshje shiu te pakta dhe rreshje bore ne skajet lindore. Era do te jete me drejtim Jugperendim  (SW) me shpejtesi derine 8 m/sek ne bregdetValezimi do te jete i forces 3 lartesi vale 0,deri ne 1,5 meter ne det te hapur. 

Temperaturat min dhe max

Zonat malore  1/7  

Zonat e uleta    5/13 

Zonat bregdetare 7/14 

 

Kosova per diten e Hene dt 12 Shkurt do te jete me mot te vranet dhe prani te mjegulles. Temperaturat ne ekstremettyre do te  luhaten ne vlera nga -3 grade ne mengjes deri ne 5 grade Celcius ne mesdite.  

E Marte 13 Shkurt 2018

Diten e Marte dt 13 Shkurt serisht i gjithe vendi do te perfshihet nga rreshje shiu me intesitet mesatar deri te larte ne Jugperendim ku do te kete shkarkesa elektrike. Ne zonat malore do te kete rreshje bore ne lartesite 600 metra mbi nivelin e detit. Era do te jete me drejtim Juglindje  (SE) me shpejtesi 15-30 m/sek ne bregdetValezimi do te jete i forces 5 lartesi vale 2,deri ne 4,5 meter ne det te hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore  -2/5

Zonat e uleta    5/12 

Zonat bregdetare 7/13  

MeteorologeRezarta Xhakollari 

Sicred