KRYEFAQJA » LAJME » E Hënë 07 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Hënë 07 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Europa Juglindore  do të mbetet në aktivitetin e rrymave ajrore me origjinë Arktike të cilat duke depërtuar nga Rusia drejt territorit të Shqipërisë  do të ifluencojnë  temperatura shumë të ulëta .

E Hënë 07 Janar 2019

Fillimi i javës dt 07 Janar 2019 vendi ynë do të preket nga rryma ajri shumë të ftohta, moti do të jetë me kthjellime  dhe vranësira të pakta deri mesatare në zonat malore. Era do të jetë  me drejtim Verilindje (NE) me shpejtësi 10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 me  lartësi  vale 1,5  – 2,0 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rënie në të dyja vlerat.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           -8/-3°
Zonat e  ulëta           -6/7°C
Zonat  bregdetare    0/8°C
E Hënë 07 Janar 2019
Kosova pë ditën e Hënë dt 07 Janar 2019 moti do të jetë me vranësira dhe  rreshje bore. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga -10° në mëngjes deri në -4°C gradë Celcius në mesditë.
E Martë 08 Janar 2019

E Martë dt 08 Janar 2019  moti do të jetë me kthjellime  dhe vranësira të pakta  por temperaturat do të kenë një tjetër rënie ekstreme. Era do të jetë  me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 8 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 me  lartësi  vale 0,5  – 1,0 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rënie në të dyja vlerat.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           -17/-4°
Zonat e  ulëta           -8/6°C
Zonat  bregdetare    -4/6°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com