KRYEFAQJA » LAJME » E Enjte, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqipëria do të vazhdojë të ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore të paqëndrueshme. Moti do të jetë me vranesira mesatare deri të dendura,të cilat  do të pasohen nga rreshje shiu fillimsiht në Jug të vëndit. Në mesditë rreshjet e shiut do të prekin edhe zonen qëndrore.
Era do të jetë me drejtim Veriperendim (NW) me shpejtësi 7 m/sek. Përgjatë brigjeve të detit Adriatik era do të jetë me intesitet me shpejtësi 10 m/sek dhe valezimi do të jetë 4 deri në 5 ballë në det të hapur.
Temperaturat
Zonat malore 10/18 gradë celcius
Zonat e uleta 14/26 gradë celcius
Zonat bregdetare 16/26 gardë celcius.
Kosova do të jetë në ndikimin e masave ajrore më të freskëta ballkanike. Moti do të jetë me vranesira mesatare deri të dendura dhe rreshje të pakta shiu.
Temperaturat do të luhaten 11 deri në 18 gradë celcius.
Sicred