KRYEFAQJA » LAJME » E premte, moti në Shqipëri dhe Kosovë
moti

E premte, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqipëria sot do të ndikohet nga masa ajri të qëndureshme, gjatë ditës do të mbizoterojë mot me diell në ultësirën perendimore, ndërsa në zonat malore do të ketë prani të vranesirave. Temperaturat do të jenë me rritje në mesditë.
Zonat malore        6 – 21  gradë celcius
Zonat e uleta        10 – 24 gradë celcius
Zonat bregdetare  14 – 24 gradë celcius
Era do të jetë me drejtim veriperendim (NW) shpejtësia deri në 8 /sek , valëzimi do të jetë 3 deri në 4 ballë .

Kosova do të ndikohet nga masa ajri të freskëta . moti parashikohet me vranesira mesatare dhe kthjellime të pakta .
Temperaturat do të jenë me rritje të lehta. Në mesditë vlerat maksimale do të regjistrohen nga 16 deri në 21 gradë celcius.

Sicred