KRYEFAQJA » LAJME » E Enjte 7 Dhjetor 2017, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 7 Dhjetor 2017, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqipëria sot të enjten më 7 Dhjetor 2017 po ndikohet nga një zonë me presion të Lartë (A) atmosferik.
Moti për orët në vijim do të jetë me kthjellime dhe alternime të pakta vranësirash.
Përgjatë luginave do të jetë prania e mjegullës.
Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 7 m/sek.
Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi 0,5 deri në 1,5 metra në det të hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -2/10 gradë celcius

Zonat e ulëta -1/15 gradë celcius

Zonat bregdetare 3/16 gradë celcius

Kosova për ditën e sotme po ndikohet nga masa ajri të ftohta kontinentale.
Moti do të jetë i kthjellët.
Temperaturat në ekstremet e tyre do të luhaten – 4 gradë Celcius vlera më e ulët në mëngjes deri në 8 gradë vlera më e lartë në mesditë.

Përgatiti Rezarta Xhakollari, meteorologe.

Sicred