KRYEFAQJA » LAJME » E Enjte 4 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E Enjte 22 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 4 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit eshte ne ndikimin e kalimit te nje fronti te ftohte Verior i cili do te sjelle mot te vranet me rreshje bore dhe renie te temperaturave i cili do te ndikoje edhe Shqiperine per oret ne vijim .

E Enjte 04 Janar 2018

Shqiperia te Enjten 04 Janar 2018 ne oret e para te mengjesit do te nisin rreshjet e bores ne Verilindje dhe Juglindje ndersa ne zonat e uleta dhe bredget do te kete rreshje shiu. Rreshjet e bores do te jene te pranishme ne juglindje deri ne mesdite. Pasdite rreshjet do te nderpriten ne te gjithe vendin duke ia lene vendin kthjellimeve. Era do te jete me drejtim Veriperenim (NW) me shpejtesi 20 m/sek. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi 1,25 deri ne 2,5 meter ne det te hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -2/7 grade celcius

Zonat e uleta 6/14 grade celcius

Zonat bregdetare 8/14 grade celcius

Kosova per diten Enjte ne oret e para te mengjesit kane nisur rreshjet e bores. Gradualisht ne mesdite rreshjet e bores do te mbeten te izolura duke ia lene vendin kthjellimeve. Moti do jete me vranesira mesatare dhe kthjellime te pakta. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten -3 grade Celcius vlera me e ulet ne mengjes deri ne 5 grade vlera me e larte ne mesdite.

E premte 05 Janar 2018

Shqiperia diten e Premte dt 05 Janar 2018 do te jete me mot te qendrueshem me vranesira mesatare deri te dendura ne Veri dhe Veriperendim. Ndersa zona lindore do te jete me teper me kthjellime.Era do te jete me drejtim Juglindje (SE) me shpejtesi 15 m/sek. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi 1,25 deri ne 2,0 meter ne det te hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -5/7 grade celcius

Zonat e uleta 4/16 grade celcius

Zonat bregdetare 6/17 grade celcius

Përgatiti Rezarta Xhakollari, meteorologe

Sicred