KRYEFAQJA » LAJME » E Enjte 26 Prill 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 26 Prill 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Europa Juglindore po vazhdon të ndikohet nga aktiviteti i Anticikloni i Azoreve i cili po mban në vendin tonë dhe Kosovë  mot me diell dhe temperatura të larta.

E Enjte 26 dt Prill 2018 

Dita e Enjte dt 26 Prill  moti do të jetë me kthjellime në Ultësirën Perëndimore  dhe zhvillime të vranësirave në zonat malore ku do të shoqërohen me rreshje shiu të izolura pasdite. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  7 m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2 deri në 0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         9/29°C 

Zonat e ulëta           14/29°C

Zonat bregdetare    14/27°C

E Enjte dt 26 Prill 2018 

Edhe Kosova per ditën e dt 26 Prill do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta.Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 10°C në mëngjes deri në deri në 26°C në mesditë.

E Premte 27 dt Prill 2018 

Edhe dita e Premte dt 27 Prill  moti do të jetë me kthjellime në Ultësirën Perëndimore  dhe zhvillime të vranësirave në Juglindje . Era do të jetë me drejtim Juglindje (SE) me shpejtësi  6 m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2 deri në 0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         9/28°C 

Zonat e ulëta           14/31°C

Zonat bregdetare    14/29°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred