KRYEFAQJA » LAJME » E enjte 18 janar 2017, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E enjte 18 janar 2017, moti në Shqipëri dhe Kosovë

 

Gadishulli i Ballkanit do te ndikohet nga rryma ajri te ftohta me origjine kontinentale te cilat do te kushtezojne vendin tone me mot kthjellet, por te ftohte.

Temperaturat e regjistruara minimale (Tn) dhe maksimale (Tx) dt 17 Janar 2018

Shkoder 7.0 °C / 15.0 °C lartesia ne nivel deti (43 m)

Kukes 7.0 °C / 11.0 °C lartesia ne nivel deti (354 m)

Lezhe 9.0 °C/ 15.0 °C lartesia ne nivel deti (5 m )

Peshkopi 4.0 °C / 9.0 °C lartesia ne nivel deti (657 m)

Durres 7.0 °C / 15.0 °C lartesia ne nivel deti (15 m)

Tirane 11.0 °C / 16.0 °C lartesia ne nivel deti (89 m)

Kucove 10.0 °C / 17.0 °C lartesia ne nivel deti (32 m )

Vlore 11.0 °C /18.0 °C lartesia ne nivel deti (1 m)

Korce 4.0 °C / 10.0 °C lartesia ne nivel deti (889 m)

Gjirokaster 6.0 °C / 14.0 °C lartesia ne nivel deti (193 m)

E Enjte 18 Janar 2018

E Enjte dt 18 Janar 2018 ne oret e para te mengjesit vendi yne do te perfshihet nga rreshje bore ne lartesite 500-600 metra mbi nivelin e detit. Gjate dites ndikimi i rrymave te ftohta me origjine nga Europa veriore do te sjellin mot te kthjellet dhe renie te ndjeshme te temperaturave. Era do te jete me drejtim Verilindje (NE) me shpejtesi deri ne 15 n/sek. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi 1,25 deri ne 2,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te pesojne renie.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -5/4 °C

Zonat e uleta 8/12 °C

Zonat bregdetare 9/14 °C

Kosova per diten Merkure dt 17 Janar do te kete mot te kthjellet dhe vranesira te pakta. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera -5 °C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 5 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Premte 19 Janar 2018

E Premte dt 19 Janar 2018 moti do te jete me kthjellime dhe vranesira mesatare deri te dendura ne Veriperendim ku do te pasohen nga rreshje te pakta shiu. Era do te jete me drejtim Jug (S) me shpejtesi deri ne 15 n/sek. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi 1,25 deri ne 2,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me rritje.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -2/8 °C

Zonat e uleta 4/15 °C

Zonat bregdetare 8/16 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred