KRYEFAQJA » LAJME » E Enjte 12 Tetor 2017 moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 12 Tetor 2017 moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqipëria po vazhdon të ndikohet nga masa ajri të ngrohta me origjinë Mesdhetare. Moti gjatë dites do të vijojë me diell dhe vranësira të pakta në relievet malore në orët e mesdites. Era do të jetë me drejtim Veriperendim (NW) me shpejtësi deri në 6 m/sek. Valëzimi në det do të jetë i qetë i forcës 2 me lartësi vale 0,1 -0,5 meter.
Temperaturat
Zonat malore 6/23 gradë celcius
Zonat e uleta 7/27 gradë celcius
Zonat bregdetare 11/26 gradë celcius.
Kosova do të ndikohet nga masa ajri të qëndrueshme më të freskta në mengjes. Moti do të jetë i kthjellët dhe prani të mjegulles përgjatë luginave. Temperaturat do të luhaten nga 3 deri në 22 gradë celcius vlera më e lartë në mesditë.
Sicred