KRYEFAQJA » LAJME » E Enjte 11 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 11 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga nje qender me presion te ulet atmosferik e cila po zhvendoset drejt detit Jon dhe Ballkanit Jugperendimor duke kushtezuar edhe vendin tone me mot te vranet ,rreshje shiu dhe renie graduale te temperaturave.

E Enjte 11 Janar 2018

Dita e Enjte dt 11 Janar 2018 do te mbizoteroje mot kryesisht i vranet dhe rreshje shiu me intesitet te ulet deri ne mesatar.
Era do te jete me drejtim Juglindje (SW) me shpejtesi maksimale deri ne 10 m/sek.
Valezimi do te jete i forces 3 me lartesi 1,0 deri ne 1,2 meter ne det te hapur.
Temperaturat do te pesojne renie .

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 3/8 °C

Zonat e uleta 8/14°C

Zonat bregdetare 10/14 °C

Kosova per diten Enjte dt 11 Janar do te kete mot te vranet dhe rreshje te pakta shiu. Do te kete dhe mjegull.
Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera 2 °C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 7 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Premte 12 Janar 2018

Dita e Premte 12 Janar 2018 do te mbizoteroje mot me alternime me vranesirassh dhe kthjellime ne Ultesiren perendimore ndersa zona malore do jete me vranesira te dendura dhe rreshje shiu te pakta dhe ne lartesite 800 deri ne 100 metra mbi nivelin e detit do te kete rreshje bore.
Era do te jete me drejtim Verilindje (NE) me intesitet me te larte ne bregdet me shpejtesi maksimale deri ne 15 m/sek.
Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi 1,2 deri ne 1,5 meter ne det te hapur.
Temperaturat do te pesojne rritje te lehte ne mesdite .

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 2/7 °C

Zonat e uleta 8/15 °C

Zonat bregdetare 10/16 °C

Meteorologe, Rezarta Xhakollari

Sicred