KRYEFAQJA » LAJME » E Djele 26 Nëntor 2017, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E mërkurë 7 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Djele 26 Nëntor 2017, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqipëria sot dt 26 Nëntor 2017 po ndikohet  nga periferia e presionit të ulët atmosferik. Moti për orët në vijim do jetë me  vranesira mesatare të cilat do të dendësohen. Rreshjet e shiut fillimisht do të prekin zonën  Veriperendimore ku do të ketë edhe shkakrkesa elektrike. Gradualisht pasdite rreshjet do të shtrihen në të gjithë territorin.  Në mesnatë në Alpe parashikohen rreshje bore të cilat në orët e para të mengjesit të ditës së Hënë rreshjet e bores do të prekin verilindjen dhe juglindjen. Era do të jetë me drejtim  Jugperendim (SW) me shpejtësi 15-20m /sek. Valëzimi do të jetë i forcës 2 me lartësi vale 2,5 deri në 4,5 metër në det të hapur. 

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore         3/12  gradë celcius

Zonat e uleta         1/18 gradë celcius

Zonat bregdetare  9/19 gradë celcius

Kosova për ditën e sotme po ndikohet nga masa ajri të paqëndrueshme. Moti do jetë  me vranesira  mesatare deri të dendura  të shoqëruara me rreshje shiu. Temperaturat do të luhaten 3 gradë Celcius vlera më e ulët në mengjes deri në 11 gradë vlera më e lartë në mesditë.

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred