KRYEFAQJA » LAJME » E Dielë 7 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E Dielë 7 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Dielë 7 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po vazhdon te ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore te ngrohta me origjine Mesdhetare te cilat do te kushtezojne Shqiperine me mot te qendrueshem dhe temperatura te larta.

E Diel 07 Janar 2018

Shqiperia diten e Diel dt 07 Janar 2018 do te vazhdoje te jete me mot te qendrueshem me diell dhe vranesira te pakta deri ne mesatare ne zonat malore. Era do te jete me drejtim Juglindje (SE) me shpejtesi 8- 12 m/sek ne bregdetin Jon. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi 1,25 deri ne 1,5 meter ne det te hapur. Temperaurat do te vazhdojne me rritje.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 2/15 °C

Zonat e uleta 9/20 °C

Zonat bregdetare 11/20 °C

Kosova per diten Shtune do te jete me mot te kthjellet dhe vranesira te pakta ne relievet malore. Temperaturat do te pesojne rritje ne te dyja ekstremet duke u luhatur 3 °C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 13 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Hene 08 Janar 2018

Edhe fillimi i javes ne vendin tone dt 08 Janar 2018 do te vazhdoje te jete me mot me diell pergjate Ultesires perendimore dhe vranesira te pakta deri ne mesatare ne zonat malore. Era do te jete me drejtim Jug (S) me shpejtesi 8- 12 m/sek ne bregdetin Jon. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi 1,0 deri ne 1,5 meter ne det te hapur. Temperaurat do te mbeten kostante.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 3/15 °C

Zonat e uleta 9/20 °C

Zonat bregdetare 11/20 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred