KRYEFAQJA » LAJME » E Dielë 5 Nëntor 2017 , moti në Shqipëri dhe Kosovë
E Dielë 7 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Dielë 5 Nëntor 2017 , moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqipëria sot po ndikohet nga periferia e presionit të lartë atmosferik me qendër në Europën Verilindore. Moti do të jetë me kthjellime dhe vranësia të pakta deri në mesatare në Verilindje dhe Juglindje. Era do të fryjë nga Jugperendimi (SW) me shpejtësi 7m/sek, përjashtuar bregdetin e Adriatikut ku shpejtësia e saj do të arrijë deri në 15 m/sek. Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,5 deri në 1,25 mePërgatiti Rezarta Xhakollari, meteorologetra.

Temperaturat do të jenë:

Zonat malore 2/15 gradë celcius

Zonat e uleta 7/22 gradë celcius

Zonat bregdetare 9/21 gradë celcius

Kosova për ditën e sotme do të ndikohet nga masa ajri të ftohta kontinentale. Moti do të jetë i kthjellët dhe me vranësira të pakta. Temperaturat do të luhaten nga -1 gradë vlera më e ulët në mëngjes deri në 13 gradë celcius vlera më e lartë në mesditë.

Sicred