KRYEFAQJA » LAJME » E dielë 4 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E Enjte 22 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E dielë 4 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do te mbetet i ndikuar nga qarkullimi i masave ajrore te paqendrueshme te cilat do te kushtezojne ne vendin tone mot relativisht te paqendrueshem.

E Diel 04 Shkurt 2018

Edhe e Diela dt 04 Shkurt moti do te jete me vranesira dhe rreshje shiu me aktivitet kryesor ne oret e para te mengjesit. Gradualisht gjate dites dhe pasdite rreshjet do te mbeten te izoluara ne zonat malore me intesitet te ulet. Ne Verilindje dhe Juglindje do te kete rreshje bore ne lartesite 700 deri ne 1000 metra mbi nivelin e detit. Era do te jete me drejtim Jugperendim (SW) me shpejtesi 8m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 3 balle me lartesi vale 0,5 deri ne 1,0 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me renie ne te dyja vlerat.

Zonat malore 2/10 °C

Zonat e uleta 8/13 °C

Zonat bregdetare 9/14 °C

Kosova per diten e Diel dt 04 Shkurt do te jete me kthjellime dhe vranesira te pakta deri ne mesatare. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera 1°C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 8°C vlera me e larte ne mesdite.

E Hene 05 Shkurt 2018

Filimi i javes dt 05 Shkurt moti do te jete i qendrueshem me kthjellime pergjate ultesires Perendimore dhe vranesira mesatare dhe mjegull ne zonen lindore. Era do te jete me drejtim Veriperendim (NW) me shpejtesi 8m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 3 balle me lartesi vale 0,5 deri ne 1,0 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me renie ne mengjes.

Zonat malore -3/8 °C

Zonat e uleta 2/14 °C

Zonat bregdetare 6/14 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred