KRYEFAQJA » LAJME » E dielë 28 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
Moti i nxehtë përfshin hemisferën veriore

E dielë 28 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do te ndikohet kete fillim jave nga presion i larte atmosferik i cili do te vazhdoje te kushtezoje ne vendin tone mot te qendrueshem .

E Diel 28 Janar 2018

Edhe dita e Diel 28 Janar 2018 do te dominoje mot i kthjellet dhe vranesira te shoqeruar me mjegull pergjate Adriatikut si pasoje e lageshtires ne ajer ne pjesen e pare te dites. Ndersa ne zonat malore do te mbizoterojne kthjellimet. Era do te jete me drejtim Veriperendim (NW) me shpejtesi deri ne 7 deri ne 15 m/sek ne bregdetin Jon. Valezimi do te jete i forces 3 me lartesi vale 0,5 deri ne 1,25 meter ne det te hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -3/11 °C

Zonat e uleta 3/16 °C

Zonat bregdetare 7/17 °C

Kosova per diten e Diel dt 28 Janar do te jete me mot te kthjellet dhe mjegull pergjate luginave. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera -4°C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 8 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Hene 29 Janar 2018

Fillimi i javes dt 29 Janar 2018 moti do te jete me kthjellime dhe vranesira te cilat do te vijne ne shtim pergjate ultesires Perendimore. Ne zonat malore do te mbizoterojne kthjellimet dhe vranesira te pakta. Era do te jete me drejtim Veriperendim (NW) me shpejtesi deri ne 7m/sek. Valezimi do te jete i forces 2 me lartesi vale 0,25 deri ne 0,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te vijojne me rritje ne te dyja ekstremet .

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -1/12 °C

Zonat e uleta 5/17 °C

Zonat bregdetare 7/17 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred