KRYEFAQJA » LAJME » E Dielë 24 Dhjetor 2017, moti në Shqipëri dhe Kosovë
Analiza e situates Meteorologjike Gadishulli i Ballkanit po vazhdon te jete i mbrojtur nga presion i larte atmosferik i cili po ndikon edhe ne vendin tone mot te qendrueshem te kthjellet dhe rritje graduale te temperaturave. E Premte 26 Janar 2018 Dita Premte 26 Janar 2018 moti do te jete me kthjellime dhe vranesira te pakta deri ne mesatare ne zonen Jugperendimore. Era do te jete me drejtim Jugperendim (SW) me shpejtesi deri ne 7 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 2 me lartesi vale 0,1 deri ne 0,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te pesojne rritje graduale ne te dyja ekstremet. Temperaturat minimale dhe maksimale. Zonat malore -4/8 °C Zonat e uleta 1/14 °C Zonat bregdetare 6/15 °C Kosova per diten e Premte dt 26 Janar do te kete mot te kthjellet dhe mjegull pergjate luginave. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera -6°C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 8 °C vlera me e larte ne mesdite. E Shtune 27 Janar 2018 Dita Shtune 27 Janar 2018 moti do te jete me kthjellime dhe vranesira mesatare pergjate Ultesires perendimore. Era do te jete me drejtim Jugperendim (SW) Veriperendim (NW) me shpejtesi deri ne 7 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 2 me lartesi vale 0,1 deri ne 0,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te vijojne me rritje . Temperaturat minimale dhe maksimale. Zonat malore -2/10 °C Zonat e uleta 3/16 °C Zonat bregdetare 6/16 °C Meteorologe. Rezarta Xhakollari

E Dielë 24 Dhjetor 2017, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqiperia sot dt 24 Dhjetor 2017 po ndikohet nga periferia e presionit te larte atmosferik. Moti per oret ne vijim do jete me diell dhe vranesira te pakta deri ne mesatare ne veri dhe Verilindje. Era do te jete me drejtim Veriperendim (NW) me shpejtesi 8-10 m/sek. Valezimi do te jete i forces 3 me lartesi 0,5 deri ne 1,0 meter ne det te hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -1/10 grade celcius

Zonat e uleta – 1/14 grade celcius

Zonat bregdetare 3/15 grade celcius

Kosova per diten e sotme po ndikohet nga masa ajri te ftohta veriore. Moti do jete me vranesira mesatare deri te dendura te shoqeruar me mjegull. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten -1 grade Celcius vlera me e ulet ne mengjes deri ne 6 grade vlera me e larte ne mesdite.

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred