KRYEFAQJA » LAJME » E dielë 21 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E dielë 21 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

 

Gadishulli i Ballkanit do te ndikohet nga masa ajri te paqendrueshme te ftohta Veriore te cilat do te kushtezojne edhe ne vendin tone mot te paqendrueshme dhe renie te temperaturave.

Temperaturat e regjistruara minimale (Tn) dhe maksimale (Tx) dt 20 Janar 2018

Shkoder 5.0 °C / 14.0 °C lartesia ne nivel deti (43 m)

Kukes 5.0 °C / 11.0 °C lartesia ne nivel deti (354 m)

Lezhe 5.0 °C/ 14.0 °C lartesia ne nivel deti (5 m )

Peshkopi 3.0 °C / 9.0 °C lartesia ne nivel deti (657 m)

Durres 8.0 °C / 14.0 °C lartesia ne nivel deti (15 m)

Tirane 10. °C / 13.0 °C lartesia ne nivel deti (89 m)

Kucove 5.0 °C / 11.0 °C lartesia ne nivel deti (32 m )

Vlore 11.0°C /15.0 °C lartesia ne nivel deti (1 m)

Korce 4.0 °C / 9.0 °C lartesia ne nivel deti (889 m)

Gjirokaster 6.0 °C / 13.0 °C lartesia ne nivel deti (193 m)

E Diel 21 Janar 2018

Diten e Diel dt 21 Janar 2018 moti do te vazhdoje i paqendrueshem me rreshje shiu dhe rreshje bore ne zonat malore ne lartesite 500-600 metra mbi nivelin e detit. Era do te jete me drejtim Jug (S) me shpejtesi deri ne 15 deri ne 20 m/sek ne brigjet e detit Jon. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi vale 1,25 deri ne 2,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me renie.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore 2/6 °C

Zonat e uleta 7/14 °C

Zonat bregdetare 8/15 °C

Kosova per diten e Diel dt 21 Janar do te kete mot te vranet te shoqeruar me rreshje bore. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera -2°C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 2 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Hene 22 Janar 2018

Filliimi javes dt 22 Janar 2018 ne vendin tone do te mbizoteroje mot me diell dhe vranesira te pakta ne zonat malore. Era do te jete me drejtim Veri (N) me shpejtesi deri ne 15 deri ne 20 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 4 me lartesi vale 1,25 deri ne 2,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te jene me renie.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -4/4 °C

Zonat e uleta 3/12 °C

Zonat bregdetare 5/12 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred