KRYEFAQJA » LAJME » E dielë 19 Nëntor 2017 , moti në Shqipëri dhe Kosovë
Analiza e situates Meteorologjike Gadishulli i Ballkanit po vazhdon te jete i mbrojtur nga presion i larte atmosferik i cili po ndikon edhe ne vendin tone mot te qendrueshem te kthjellet dhe rritje graduale te temperaturave. E Premte 26 Janar 2018 Dita Premte 26 Janar 2018 moti do te jete me kthjellime dhe vranesira te pakta deri ne mesatare ne zonen Jugperendimore. Era do te jete me drejtim Jugperendim (SW) me shpejtesi deri ne 7 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 2 me lartesi vale 0,1 deri ne 0,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te pesojne rritje graduale ne te dyja ekstremet. Temperaturat minimale dhe maksimale. Zonat malore -4/8 °C Zonat e uleta 1/14 °C Zonat bregdetare 6/15 °C Kosova per diten e Premte dt 26 Janar do te kete mot te kthjellet dhe mjegull pergjate luginave. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera -6°C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 8 °C vlera me e larte ne mesdite. E Shtune 27 Janar 2018 Dita Shtune 27 Janar 2018 moti do te jete me kthjellime dhe vranesira mesatare pergjate Ultesires perendimore. Era do te jete me drejtim Jugperendim (SW) Veriperendim (NW) me shpejtesi deri ne 7 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 2 me lartesi vale 0,1 deri ne 0,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te vijojne me rritje . Temperaturat minimale dhe maksimale. Zonat malore -2/10 °C Zonat e uleta 3/16 °C Zonat bregdetare 6/16 °C Meteorologe. Rezarta Xhakollari

E dielë 19 Nëntor 2017 , moti në Shqipëri dhe Kosovë

Shqipëria sot më 19 Nëntor 2017 po ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore të paqëndrueshme më të ftohta veriore. Moti për orët në vijim do jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësira mesatare deri të dendura të cilat në pjesën e dytë të ditës do të pasohen nga rreshje shiu. Në orët e vona të mbrëmjes në veri të vendit do të nisin rreshjet e borës.
Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi 8 m /sek përjashtuar bregdetin ku shpejtësia e erës do të arrije deri në 15 m/sek .
Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 1,5 deri në 2,5 metra në det të hapur.
Temperaturat minimale dhe maksimale.
Zonat malore 4/11 gradë celcius
Zonat e ulëta 8/18 gradë celcius
Zonat bregdetare 10/18 gradë celcius
Kosova për ditën e sotme po ndikohet nga masa ajrore të paqëndrueshme të ftohta veriore. Moti do të jetë i vranët me mjegull dhe rreshje të pakta shiu. Temperaturat do të luhaten 4 gradë celcius vlera më e ulët në mëngjes deri në 6 gradë vlera më e lartë në mesditë.

Përgatiti Rezarta Xhakollari, meteorologe

Sicred