KRYEFAQJA » LAJME » E dielë 14 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E Enjte 22 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E dielë 14 janar 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga masa ajri te ftohta te paqendrueshme me origjine veriore te cilat do te vazhdojne te kushtezojne vendin tone edhe ne fillimin e javes me mot te paqendrueshem dhe renie te temperaturave.

E Diel 14 Janar 2018

Dita e Diel 14 Janar 2018 moti do te jete me vranesira mesatare deri te dendura te cilat do te shoqerohen me rreshje shiu me intesitet te ulet. Ne lartesite 800-100 meter mbi nivelin e detit do te kete rreshje bore. Era do te jete me drejtim Jug (S) me shpejtesi maksimale deri ne 15 m/sek. Valezimi do te jete i forces 5 me lartesi 1,5 deri ne 2,5 meter ne det te hapur. Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -2/4 °C

Zonat e uleta 4/12 °C

Zonat bregdetare 8/14 °C

Kosova per diten Diel dt 14 Janar do te kete mot te vranet dhe rreshje bore. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera -1 °C vlera me e ulet ne mengjes deri ne 2 °C vlera me e larte ne mesdite.

E Hene 15 Janar 2018

Edhe fillimi i javes dt 15 Janar 2018 ne vendin tone do te dominoje mot me vranesira mesatare deri te dendura te cilat do te shoqerohen me rreshje shiu me intesitet mesatar. Ne zonat malore ne lartesite 800-100 meter mbi nivelin e detit do te kete rreshje bore. Era do te jete me drejtim Jugperendim (SW) me shpejtesi maksimale deri ne 15 m/sek. Valezimi do te jete i forces 5 me lartesi 1,5 deri ne 2,5 meter ne det te hapur. Temperaturat do te pesojne renie.

Temperaturat minimale dhe maksimale.

Zonat malore -2/4 °C

Zonat e uleta 4/12 °C

Zonat bregdetare 8/14 °C

Meteorologe. Rezarta Xhakollari

Sicred