KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Dita e dytë e vizitës së presidentit amerikan në Arabinë Saudite

Dita e dytë e vizitës së presidentit amerikan në Arabinë Saudite

Presidenti amerikan Donald Tramp, në ditën e dytë të vizitës në Mbretërinë e Arabisë Saudite, u takua në qëndrën e samiteve ndërkombëtarë të Riadit me udhëheqësit e shteteve pjestare të këshillit të Gjirit Persik. Zoti Tramp bisedoi me udhëheqësit e Bahreinit, Kuvajtit, Omanit, Kararit, Arabisë Saduite dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, për të marrë pjesë më vonë në një samit më të gjërë me përfaqësues të 55 shteteve islame. Me udhëheqësit e shteteve të Gjirit Persik, Trampi diskutoi për çështje të sigurisë rajonale e globale, ndikimin e Iranit dhe për lidhjet tregtare mes Shteteve të Bashkuara e këtyre vendeve. Ndërkohë, në bisedimet me mbretin Selman të Arabisë Saudite, dy palët u zotuan për vijimshmërinë e partneritetit strategjik mes tyre. Dhe, për ta festuar këtë zotim, presidenti Tramp dhe delegacioni që e shoqëron, morën pjesë në vallen tradicionale të shpatave.

Sicred