KRYEFAQJA » LAJME » Dialogu Kosovë – Serbi, Veseli takim me Ruçin

Dialogu Kosovë – Serbi, Veseli takim me Ruçin

Me Fokus temën e dialogut Kosove- Shqiperi, Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruci priti sot homologun e e tij te Kosoves, Kadri Veseli i cili ndodhet në Tiranë ne nje vizite zyratre se bashke me zv.kryeministrat Fatmir Limaj dhe Dardan Gashi . Sërish z, Ruci I ka rikonfirmuar Veselit, mbështetjen pa rezervë të Shqipërisë ndaj procesit të dialogut të lehtësuar nga BE. Duke sjellë në vëmendje rrugën e mundimshe të Kosovës deri në pavarësinë e arritur falë dhe investimit të SHBA dhe NATO-s, kryeparlamentari Ruci inkurajoi të gjithë aktorët e përfshirë per nje zgjidhje në interes të Kosovës dhe Rajonit.

Edhe kryetari i kuvendit te Kosoves, Kadri Veseli ka ndare te njejtin mendim me z. Ruci. Qeveria e Kosoves ka emeruar nje delegacion për bisedimet Kosovë- Serbi ku në krye të tij është zv.kryeministri, Fatmir Limaj.

Sicred