KRYEFAQJA » LAJME » Dhuna në Maqedoni, Mogherini-Gruevskit: Prano humbjen dhe mbaj përgjegjësi për dhunën

Dhuna në Maqedoni, Mogherini-Gruevskit: Prano humbjen dhe mbaj përgjegjësi për dhunën

Dhuna ndaj deputetëve të Maqedonisë brenda Kuvendit, ku u plagosen 109 persona, u dënua njëzëri dhe me tone të ashpra nga vendet fqinje të Maqedonisë, Bashkimi Evropian dhe organizata të tjera ndërkombëtare. Përfaqësuesja e BE-së, Federika Mogherini, kërkoi dialog institucional dhe respektim të kushtetutës, ndërsa zyrtarë të lartë të BE-së iu drejtuan Nikolla Gruevskit me një deklaratë ku thuhet: Prano humbjen dhe mbaj përgjegjësi për dhunën.

Sicred