KRYEFAQJA » LAJME » Bota » “Der Shpigel” mbushi 70 vjeç
"Der Shpigel" mbushi 70 vjeç

“Der Shpigel” mbushi 70 vjeç

Një nga revistat kryesore politike gjermane, “Der Shpigel”, mbushi sot 70 vjeç. Numri i parë i kësaj reviste që mori shpejt famë evropiane dhe botërore doli në 4 janar 1947. Revista kritike me bazë në Hamburg siguroi të ardhura prej 280 milionë eurosh në vitin 2015. Edhe pse tirazhi ka rënë si pasojë e hyrjes së internetit, “Der Shpigel” vazhdon të shesë 800 mijë kopje në javë, kurse në internet revista ka 13 milionë lexues. Revista u përket në masën 50 përqind punonjësve të saj, një fakt i veçantë në botën e mediave. Ajo njihet si zbuluesja e shume skandaleve politike duke respektuar emrin e saj “Der Shpigel”, që do të thotë pasqyrë, dhe shërben si një pasqyrë ku çdo politikan duhet të shohë veten para se të veprojë.

Sicred