KRYEFAQJA » LAJME » Demarkacioni, Delawie partive: Vendosni qytetarët në plan të parë
Ambasadori i SHBA-së për demarkacionin

Demarkacioni, Delawie partive: Vendosni qytetarët në plan të parë

Shtyrja e sërishme e seancës ku pritej ratifikimi i Projektligjit për demarkacionin me Malin e Zi, ka nxitur reagimin e ambasadorit amerikan Greg Delawie. Delawie përmes një postimi në Twitter, ka kërkuar nga partitë politike që të bien dakord dhe sa më parë të ratifikojnë marrëveshjen për percaktimin e kufirit me Malin e Zi. “Tani është koha për të gjitha partitë politike të tregojnë udhëheqje. Bëni një marrëveshje që i vendos qytetarët në rend të parë. Ratifikojeni demarkacionin”, ka shkruar Delawie. Pas një debati të ashpër mes kryeministrit Ramush Haradinaj dhe shefit të Grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti dhe në mungesë të kompromisit, është shtyrë seanca për demarkacionin për të mërkurën në ora 10:00.

(Visited 11 times, 1 visits today)
Sicred