KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Dëborë në Kili në Korrik
Dëborë, në Kili, ne korrik

Dëborë në Kili në Korrik

Kryeqyteti kilian mund të themi që është paralizuar perpara një rebeshi të rrallë dëbore . Dëbora që ka mbuluar Santiagon ka shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike, duke lënë rreth 250 mijë persona pa energji kryesisht si shkak i rrëzimit të pemëve me dëborë mbi telat e energjisë. Një person që po përpiqej të pastronte akullin, ka humbur jetën dhe dy persona të tjerë kane mbetur te plagosur . Meteorologët thonë se ishte dëbora më e rëndë në Santiago që nga viti 2007. Dëbora erdhi pasi rajoni po përjetonte një mot të parakohshëm jashtëzakonisht të ftohtë.Përveç energji elektrike, moti i keq ka shkaktuar edhe probleme të shumta në trafik.

Sicred