KRYEFAQJA » LAJME » Debat për minoritetin në parlament

Debat për minoritetin në parlament

Replika të shumta janë shënuar në seancë plenare të së enjtes gjatë diskutimeve për projektligjin për mbrojtjen e pakicave kombëtare.
Kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule ka argumentuar se ky ligj nuk sjell asnjë risi, madje sipas tij ai shënon hapa pas.
Por ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka argumentuar se ligji është i domosdoshëm dhe prej 2 vite e gjysëm ai po hartohet në konsultim të ngushtë edhe me ndërkombëtarët.
Ndaj deklaratave të zoti Dule ka reaguar edhe kryeministri Rama.
Ndërsa për ish-kryeministrin Sali Berisha, ligji bie ndesh me Kushtetutën.

Sicred