KRYEFAQJA » LAJME » “Çështja Xhafaj” Lu i përgjigjet Ramës
"Çështja Tahiri", Lu hedh hije dyshimi për presione ndaj trupit gjykues

“Çështja Xhafaj” Lu i përgjigjet Ramës

Në debatin lidhur me akuzat e opozitës për vëllain e ministrit Fatmir Xhafaj, është përfshirë edhe ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu. “Kryeministri duhet të flasë në emrin e tij dhe ne do të flasim në emrin tonë. Ne jemi duke i shqyrtuar pretendimet që janë ngritur në lidhje me vëllain e Ministrit Xhafaj” citohet të ketë zoti Lu.
Një ditë më parë në parlament kryeministri Rama duke ju referuar debatit tha se “Nëse në këtë zurnajë do të kishte një grimcë të vërtete lidhur me një përgjegjësi të çfarëdo natyre të ministrit tonë të brendshëm, besoj se asnjë shqiptar nuk e quan të paarsyeshme bindjen time se do kishte folur miku ynë ambasadori amerikan, BE, ata që nuk kanë lënë rast pa folur dhe pa verifikuar”.

Sicred