KRYEFAQJA » LAJME » Bushati për çeljen e negociatave

Bushati për çeljen e negociatave

Më 17 prill, Shqipëria pret konfirmimin e reformave të realizuara, dhe marrjen e një rekomandimi për çeljen e bisedimeve për anëtarësim në BE. Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati e cilëson këtë moment të rëndësishëm për vendin e të ardhmen e tij.

Dhe duket se ky besim i ministrit ka dhe një tjetër bazë të fortë.Vetem 2 dite më parë, kur opozita protestonte duke bllokuar 4 nga pikat më të rëndësishme të rrugëve kombëtare. Raporteri për Shqipërinë në parlamentin europian Flackenshtain deklaroi në Tiranë pas takimeve me autoritetet se asgjë nuk e pengon çeljen e negociatave, pasi Shqipëria i ka bërë ato që i janë kërkuar.

Sicred