KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Bundestag, Merkel fjalim për terrorizmin dhe refugjatët
Bundestag, Merkel fjalim për terrorizmin dhe refugjatët

Bundestag, Merkel fjalim për terrorizmin dhe refugjatët

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbajti një fjalim në Bundestag kushtuar çështjeve të terrorizmti dhe refugjatëve. “Gjermania do ndihmojë Francën në luftën kundër terrorizmit dhe do të shtojë angazhimin e saj në pika te nxehta në luftën kundër shetit islamik, duke forcuar njëherësh sigurinë dhe mbledhjen e informacioneve brenda vendit”, tha kancelarja duke lajmëruar se një nga këto angazhime do të jetë shtimi i 650 trupave ushatrake në Mali. Kancelarja tha se do të takohet me presidentin francez për bisedime para se ky të niset të enjten drejt Moskës. “Rrëzimi i avionit rus nga Turaia e ta tendosur më tej gjëndjen në Siri”, pohoi ajo. Lidhur me krizën e refugjatëve, zonja Merkel tha se marrëveshja e lëvizjes së lirë në zonën Shengen duhet zhvilluar më tej kurse zbatimi i planit për t’i shpërndarë refugjatët sipas kuotave në bashkimin evropian do të jetë përcaktues nëse kjo marrëvshje do t’i mbijetojë kohës, paralajmëroi ajo.

Sicred