KRYEFAQJA » LAJME » Bukuresht, nata e dytë e protestave antikorrrupsion

Bukuresht, nata e dytë e protestave antikorrrupsion

Qytetarët rumun kanë vendosur të protestojnë kundër fenomentit të korrupsionit, i cili është përhapur shumë në vendin e tyre. Për të dytën natë radhazi me mijëra qyetarë kanë protestuar në Bukuresht, në kryeqytetin e Rumanisë. Në këtë protestë të madhe u plagosën më shumë se 450 persona ndërsa 30 të tjerë u arrestuan. Policia është kritikuar ashpër, pasi përdori ujin dhe gazin lotsjellës për të shpërndarë protestuesit. Protestuesit kanë kërkuan dorëheqjen e kabinetit qeveritar, duke e konsideruar atë ndër më të korruptuarit që kanë qeverisur Rumaninë. Me dhjeta protestues kanë nevojë për ndihmë mjeksore, pas përpasjeve që patën me policinë.

Sicred